מה יכולה להיות נדיבות עבורנו ועבור אחרים?נדיבות: איך היא משפיעה עלינו ועל זולתנו?
דון מיגל רואיז, בספרו “דרך האהבה“, מחבר בין אהבה, אושר ונדיבות ואומר שמה שגורם לנו להיות מאושרים הוא האהבה השופעת מתוכנו, ואם נחלוק את אהבתנו בנדיבות, הכל יאהבו אותנו. אם נהיה נדיבים, כך רואיז, לעולם לא נהיה לבדנו.
נתינה לאחרים היא הזרע שדרכו אנחנו מקבלים חזרה. “מה שאתה זורע הוא מה שאתה קוצר”. דיפאק צ’ופרה, בספרו “ההצלחה בשבעה חוקים רוחניים“, מראה זאת בדרך הבאה: “ככל שתרבו לתת, כן תרבו לקבל, מפני שכך תוודאו כי שפע היקום יזרום בלי הרף בחייכם. הכוונה שמאחורי הנתינה היא החשובה ביותר – היא צריכה לגרום אושר לנותן ולמקבל, ואז האנרגיה שמאחורי הנתינה תגדל עשרות מונים.”
מתי אנשים מפסיקים להיות נדיבים? בדרך כלל כאשר הם עסוקים בהישרדות. כשמאמנים אנשי עסקים שנמצאים במצוקה כלכלית, בין אם מצוקתם היא עובדה קיימת או שהיא מתבססת על הרגשתם בלבד, רואים שפעמים רבות הלחץ שבו הם נמצאים גורם להם לאבד קודם כל את הנדיבות שלהם. אם הם היו מקשיבים לצ’ופרה, רואיז, ופילוסופים רבים שמראים את הקשר הברור בין נדיבות ושפע, סביר להניח שהם היו משנים את דרך קבלת ההחלטות שלהם.
סיפור שמעורר בי השראה על נתינה ונדיבות, ומראה לי איזו דרך ארוכה עלי לעבור כדי להיות נדיב באופן יוצא דופן, הוא סיפור שהביא הרמב”ם, שתיאר 8 רמות של צדקה או נתינה לזולת. הרמב”ם מתאר אדם שנותן מעיל לאדם עני שנמצא בקור ומבקש עזרה. ברמה הכי בסיסית של נדיבות הוא קונה לו מעיל בנוכחות אחרים ומצפה לתודה. ברמה הבאה הוא עושה כנ”ל רק בלי לחכות לתודה. ברמה 6 אותו הדבר מבלי לחכות לבקשת העזרה של העני. רמה 5 היא מתן בסתר, לתת בטרם נתבקשת. ברמה 4 האדם נותן את מעילו שלו ולא מעיל שקנה. ברמה 3 המקבל מכיר את הנותן, אך הנותן אינו מכיר את המקבל. ברמה 2 כנ”ל, אך הפוך: הנותן מכיר את המקבל, אך המקבל לא מכיר את הנותן. ברמה הראשונה, הטהורה ביותר, הוא נותן את מעילו בעילום שם, כך שהמקבל והנותן אינם מכירים איש את רעהו. זוהי הנתינה העמוקה ביותר, כמו שפרחים מדיפים את נינוחם.
איך כל אחד מאיתנו יכול לתרגל נדיבות? ע”י כך שנשחרר בתוכנו את המקומות השופטים, המבקרים אחרים, ובמקום זה נפתח את לבנו לכל אחד, בוודאי לאלו שזקוקים לכך. ע”י כך שננתק את עצמנו מהמשוואה הרווחת שחייב להיות קשר בין נתינה לקבלה. מניסיון אישי, אני יכול להעיד שככל שהנדיבות שבי הולכת וגדלה, כך אני מרגיש יותר טוב עם עצמי. ואולי, יום אחד, אוכל גם אני להגיד, שאני מיישם את סיפורו של הרמב”ם וחיי את חיי כך שאני נותן לאחרים עוד ועוד, בעילום שם, מבלי לצפות מהם לתמורה כלשהי.
כך או כך, אני סבור שהנדיבות תמיד חוזרת, כפי שמדגים הסרטון היפהפה הבא.
נדיבות באה ממקום של שפע שקשור בביטחון עצמי.

רוצה להעלות את הביטחון העצמי שלך?

מזמין אותך להוריד מדריך שכתבתי: “איך תחזקו את הביטחון העצמי שלכם ב-10 צעדים”:

להלן קישור למדריך.