ארבע ההסכמות“ארבע ההסכמות” של דון מיגל רואיז הוא ספר מומלץ מאד לכל מי ששואף לכך שצמיחה תהיה מרכיב משמעותי בחיים שלו. רואיז מתאר את מה שהוא מכנה “תהליך האילוף שלנו” מאז שנולדנו ומסביר שלא נתנו לנו באמת לבחור: לא את השפה שלנו, לא את הדת, לא את המוסר, לא את השם שלנו, ועוד ועוד. בעצם שום דבר. וכך אט אט איבדנו את מי שאנחנו ולמעשה אנחנו לא חופשיים וחיים את החיים שלנו באינסוף פחדים ואמונות שקריות.
שאלתם את עצמכם פעם איך אפשר להסביר את העובדה שילדים קטנים בדרך כלל צוחקים ומאושרים, ואילו מבוגרים לא? רואיז טוען שכשאנחנו גדלים אנחנו לא מאושרים עוד כי אנחנו לא מי שאנחנו באמת לאחר שהתודעה שלנו תוכנתה בכל הפסולת האפשרית. בהמשך הוא אומר שאין טעם להיות קורבן ולהאשים אף “מאלף” שלנו (בד”כ ההורים) אלא לקחת אחריות על החיים שלנו.
רואיז כותב שאם אנו רוצים לחיות חיים של שמחה והגשמה, מה שנדרש לנו הוא בעיקר אומץ: להפר את כל אותם הסכמים שיש לנו עם עצמנו ועם הסביבה, המבוססים על פחד וגורמים לנו סבל, ולהתחיל לחיות חיים שונים לחלוטין, המבוססים על אהבה. רואיז מפרט ארבעה הסכמים כאלו שיכולים לפתוח לנו שער ענק לחיים אחרים.
ההסכם הראשון: שימרו על טוהר המילה. זהו ההסכם החשוב ביותר וגם זה שקשה ביותר לכבד. להיות “טהור” – הכוונה היא לחיות ללא חטא, לא לפעול נגד עצמך, לא לשפוט, לא להאשים. אם אתם רואים אדם ברחוב וקוראים לו “טיפש”, אתם מזיקים לעצמכם, כי אותו אדם ישנא אתכם. גם רכילות מזיקה עד מאד, היא הפכה לצורת התקשורת העיקרית בחברה שלנו. אנו מרכלים על אחרים רק כדי שנוכל להרגיש צודקים. אם תשמרו על טוהר המילה, יהיה לכם חופש אישי, שמחה, אהבה, הצלחה ושפע.
ההסכם השני: אל תיקחו שום דבר באופן אישי. שום דבר שאנשים אחרים אומרים או עושים אינו נעשה בגללכם, הוא נעשה בגללם. כשאתם מסכימים למה שהם אומרים או עושים, אתם מכניסים לתוככם רעל וגורמים לעצמכם סבל מיותר. כאשר לא תיקחו שום דבר באופן אישי – תהיו חופשיים! לא יפגעו בכם, לא ירכלו עליכם ותהיו מחוסנים.
ההסכם השלישי: אל תניחו הנחות. בכל פעם שאנו מניחים הנחות, שאנחנו חושבים שהן האמת, אנו יוצרים בעיות. אנו מניחים הנחות, חווים חוסר הבנה, לוקחים זאת באופן אישי ויוצרים דרמות מיותרות. במקום להניח הנחות, שגורמות לנו סבל, כדאי לשאול שאלות ולקבל הבהרות.
ההסכם הרביעי: עשו תמיד כמיטב יכולתכם. כך תוציאו לפועל את שלושת ההסכמים הראשונים. אם כך תעשו, לא תהיה לכם סיבה לשפוט את עצמכם ולסבול מרגשות אשמה.
אם תתרגלו את ארבעת ההסכמות, ההרגלים הרעים שרכשתם ייעלמו אט אט ותגיעו לחופש. תחיו בלי הפחד לאהוב או להיות אהובים ולא תחששו מדחייה או פגיעה. זה יהיה גן עדן עלי אדמות.