מי שלא כועס או כעס בעבר על ההורים שלו, שיקום…
“אף אחד לא קם”, כדברי הגשש החיוור.
ההורים שלנו לא היו אנשים מושלמים, כי אין אנשים מושלמים בעולם שלנו.איך תוכלו לשפר את היחסים עם ההורים שלכם
כשהיינו תינוקות, בילדות שלנו, בנעורים, בבגרות – הם לא הצליחו לספק את הצרכים שלנו (בסוד, ואל תספרו לאף אחד – הם גם לא הצליחו לספק את הצרכים שלהם בעצמם, אז קל וחומר לספק צרכים של מישהו אחר?).
ומאז, ועד היום, אנחנו זוכרים להם את זה, וכועסים עליהם, ומבטאים את זה בדרכים שונות, ולעתים גם מענישים אותם באמצעות הימנעות.
כך היה גם עם מתאמן שלי לשעבר, ששיתף אותי בסיפורו האישי שגרם לי מחשבות רבות על גורל:
הוא נולד כתוצאה מזה שאמא שלו נכנסה להריון לא מתוכנן. היא בכלל רצתה להיפרד מאבא שלו, ונשארה איתו “7 שנים מיותרות”, לדבריה, לאחר שנולדו להם 3 ילדים. ומאז, היא מאשימה אותו, את הבן הבכור שלה, שכך “התגלגלו” חייה, בגללו, ויש ביניהם כל השנים יחסי אהבה-שנאה, בעיקר שנאה, ולכאורה נראה שאין מוצא. הוא שאל אותי פעם אחר פעם האם הוא יכול לשנות את היחסים איתה.
בשיחות שלנו, המלצתי לו לשקול שאנחנו לא יכולים לשנות ולתקן אף אחד חיצוני לנו, גם לא את ההורים שלנו, אבל אנחנו כן יכולים לשנות את הדרך שבה אנחנו מתייחסים אליהם.
איך?
ראשית, כדאי לזכור שוב ושוב, שההורים שלנו גידלו אותנו ועשו את הכי טוב שהם היו יכולים. יתכן שהיום הם מביעים חרטה על אופן הגידול שלנו ויתכן שלא, אבל את העבר אי אפשר לשנות.
שנית, זו בחירה שלנו האם לחיות את חיינו כקורבן (וזה מאד נוח כי כל הזמן יש את מי להאשים במה שלא עובד בחיים שלנו) או לבחור לקחת אחריות על החיים שלנו. אנחנו כבר לא חסרי אונים כפי שהיינו בילדות. אפשר להתחיל לקחת אחריות ממש ברגע זה, אף פעם לא מאוחר מדי.
שלישית, כפי שעשתה מתאמנת אחרת שלי, אפשר לעשות רשימה של דברים טובים ודברים שיש לנו עליהם ביקורת שירשנו מההורים שלנו, ולהחליט שאנחנו עושים עבודה פנימית ומנסים לשנות בנו את אותם דברים שאנחנו פחות אוהבים. זוהי התבוננות מומלצת מאד שעשויה להדהים אותנו, כי אם אנחנו עושים אותה ממקום נקי, היא מראה לנו שירשנו המון דברים מההורים שלנו.
אותה מתאמנת עשתה עבודה נפלאה והיא מרגישה היום הרבה יותר טוב עם עצמה, וכתוצאה מזה גם עם סביבתה.
מסובך?
בהחלט.
אפשרי?
בוודאי.
מתגמל?
אין לכם מושג כמה.
בהצלחה,
ירון

 

היכולת לעשות שינוי קשורה בביטחון עצמי.

רוצה להעלות את הביטחון העצמי שלך?

מזמין אותך להוריד מדריך שכתבתי: “איך תחזקו את הביטחון העצמי שלכם ב-10 צעדים”:

להלן קישור למדריך.